Maja Weiss
Biography
Maja Weiss graduated from the Ljubljana Film Academy AGRFT. She is the first Slovenian female film director to direct a full-length fiction film for cinema, titled "Guardian of the Frontier." Her film received several awards, including the Manfred Salzgeber Award for the most innovative European film at the 2002 Berlinale (Panorama) and a nomination for European Discovery at the 2002 European Film Awards (EFA). Maja Weiss' extensive filmography includes over 40 films screened at more than 150 festivals worldwide. She is also recognized as one o
Maja Weiss graduated from the Ljubljana Film Academy AGRFT. She is the first Slovenian female film director to direct a full-length fiction film for cinema, titled "Guardian of the Frontier." Her film received several awards, including the Manfred Salzgeber Award for the most innovative European film at the 2002 Berlinale (Panorama) and a nomination for European Discovery at the 2002 European Film Awards (EFA). Maja Weiss' extensive filmography includes over 40 films screened at more than 150 festivals worldwide. She is also recognized as one of the most prominent Slovenian documentary filmmakers. Her documentaries have been honoured at various prestigious film festivals, including DOK Leipzig and IDFA (nomination), Durban, Zaragoza, Rotterdam, Krakow, and Telluride. In 2020, she was presented with a lifetime achievement award for her contributions to documentaries at the DocuDok Maribor Documentary Film Festival.
Gallery (12)
Filmography (58)
Direction (42)
Writing (32)
Cast (7)
Production (4)
Editing (4)
Cinematography (3)
Production design (1)
Sound design (1)
Camera department (5)
Directing department (4)
Sound department (2)
Other (2)
Mentoring and Consulting colaboration (1)
Awards
important awards
Slovene: Nadja Velušček je avtorica dokumentarnih filmov, ki raziskujejo in šivajo spomine razdeljenega goriškega prostora. V tandemu s hčerko Anjo Medved sta posneli dvanajst dokumentarnih filmov, v katerih se ljudje spominjajo usodnih poglavij zgodovine, ki je bila v tem prostoru še posebej kruta. Iz njihovih pripovedi vznika presenetljiva, še nikoli slišana preteklost, ki presega nacionalne in ideološke delitve ter osvetljuje trenutke, ki so jih v stoletju razmejitev tudi povezovali. Njun dokumenarni opus je rezultat večletnega zbiranja spominov v prostoru, kjer isti datum pogosto obeležuje nasprotujoč spomin. Velušček s svojim delom povezuje in hkrati spoštuje bogastvo različnosti z zavedanjem, da mir ni nikoli bil in žal še vedno ni samoumeven.
Navdušuje jo govorjena beseda, ker je nepredvidljiva in presenetljiva. Z veliko radovednostjo in pričakovanjem pristopa k pripovedovalcem in jih pozorno posluša. Ko se najmanj nadeja, se pred kamero zgodi misel, resnica, poezija.
Nadja Velušček se je rodila, ko so začeli graditi Novo Gorico, in je odraščala skupaj z njo. Zaradi tesnega stika z nono in tetami, ki so po drugi svetovni vojni ostale na italijanski strani, je ta prostor vedno dojemala drugače kot so ga označevali zemljevidi, na katerih za mejo ni bilo ničesar. Morda je zato vedno želela povezovati Novo Gorico in Gorico, ti dve zelo različni mesti, in osvetljevati njuni zgodbi iz preteklosti skozi filmski medij.
»Zanimivo je snemati ljudi, ki nikoli niso napisali svojih spominov in jih tudi ne bodo, čeprav bi bile njihove zgodbe lahko roman ali film. Ti dragoceni ljudje so me naučili dojeti strašno resnico vojne, ki jo kot povojna generacija preko pleonastičnega šolskega pristopa nikoli nisem dovolj občutila. Preprosto usedem se pred nekoga, ki ima za seboj dolgo življenje, in ga prosim, naj mi pove, kaj je videl. Spomini so del nas, ne moremo se jim izogniti, lahko se z njimi le soočimo in jih spoštljivo povemo drug drugemu. Bomo potem morda boljši ljudje.«
Kot profesorica slovenskega in italijanskega jezika je učila na srednjih šolah v Novi Gorici in Gorici ter pri dijakih budila zanimanje za svet z druge strani. Skupaj z utemeljitelji filmske kulture v Novi Gorici Naškom Križnarjem, Silvanom Furlanom in Jožetom Dolmarkom je v okviru prve zaposlitve na Zvezi kulturnih organizacij prirejala filmske večere, režirala eksperimentalne mladinske predstave, dijake navduševala za odrsko uprizarjanje ter jih učila filmsko vzgojo. Snovala je radijske oddaje o filmu ter skoraj tri desetletja soustvarjala program čezmejne organizacije Kinoatelje, od festivalov Film video monitor in Nagrade Darko Bratina - poklona viziji dokumentarnih filmov.
S projekcijami na prostem se je vedno rada vračala med svoje pričevalce, v odročne in pogosto pozabljene kraje ob meji. Prav njim je s svojimi filmi postavila svojevrsten spomenik, ki priča, da je kljub političnemu nasilju vseh vrst tam od vedno obstajala in preživela posebna identiteta meje.
Ob podelitvi priznanja DOKUMENTARNO IME Nadji Velušček bo v sklopu festivala DOKUDOC javna projekcija njenega filma Moje meja iz leta 2002. Avtorica v njem skozi naracijo pripoveduje tudi svojo zgodbo iz otroštva v povojnem času.
»V mojem življenju je bila gotovo najbolj čudna stvar meja, ki pa se je nisem zavedala, dokler je niso nekega dne za kratek čas popolnoma zaprli. In tako je nastal film Moja meja, v resnici moja, ker si dovolim osebno pripoved z namenom, da bi bolj prepričljivo govorila o vseh nas na Goriškem.« - Nadja Velušček
Viktorji 2012
Viktorji 2009
Viktorji 2009
Viktorji 2005
Viktorji 2003
Maja Weiss je pokazala močan in oseben režijski slog, katerega razpoznavnost in odlika je tudi ukvarjanje s sodobnimi relevantnimi temami, kot so nestrpnost, nacionalizem in strah do drugačnosti.
Dokumentarno delo nam posreduje iskreno zavzetost za usodo nubskega naroda, podvrženega strahotnemu genocidu. Avtorja sta dokumentarne fragmente uspela preliti v filmsko prepričljivo in humanitarno dejanje.
category: Alpine and foreign cultures
To create this exceptional work, the passion and courage loudly professed by so many film-makers in the adventure field was a mere conditio sine qua non, silently accepted as the undertaking began and uncommented when it was completed. In spite of crippling shooting conditions and an all but insane level of physical risk, the result is a document of professional appearance, written in a very personal hand. This film finally blasts a window into a wall of brutally imposed isolation no-one had dared to penetrate for more than a decade.
Viktorji 1999
Gre za resnično moderen dokumentarni film, road movie s smislom, ki je hkrati oseben in družbeno reflektiven. V tem težkem žanru je režiserki uspelo zaokrožiti strukturo, kljub barviti množici socialno in nacionalno mešanih likov, ki delujejo spontano in neposredno, saj avtorica ni režirala likov, marveč film.
Best Narrative Short Film - 15 minutes and Over
Nominations
Organizations
Extended data
Contact the editors
If you need to get in touch, please use the form below. We will be happy to hear from you.