Štiri leta po nastanku celovečernega filma Zgodbe iz kostanjevih gozdov (2019) ter uspešni domači in mednarodni distribuciji bo film pod naslovom Kuri no mori monogatari (栗の森のものがたり) jeseni na ogled še v japonskih kinih. Prvenec Gregorja Božiča s tem nadaljuje svojo festivalsko pot v deželi, ki je slovenskim filmom redko dosegljiva, zato je to nedvomno uspeh in posebej pomemben mejnik za slovensko kinematografijo.
Posebno estetsko doživetje, ki ga pričara ta, v magični realizem potopljena pripoved »z obrobja sveta«, je japonske filmske strokovnjake že pred časom prevzelo. Septembra leta 2020 je film na bienalnem filmskem festivalu v Nari prejel glavno nagrado žirije. Žirija in festivalska ekipa pod vodstvom režiserke Naomi Kawase, ustanoviteljice festivala, je tedaj posebej pohvalila in izpostavila humanizem v filmski pripovedi ter izjemno lepoto podobe.
»Distributer iz Crépuscule Films je film prvič videl na festivalu v Nari. Tako ga je očaral, da se je leto in pol trudil, da bi film predstavil širšemu japonskemu občinstvu. Filmu so zagotovili mesto v kinematografih po vsej državi. Za zdaj so v distribucijo vključeni kinematografi v desetih mestih, plakate in ekskluzivne vstopnice pa pošiljajo svojim partnerjem že zdaj, sredi poletja,« je povedala soscenaristka in producentka filma Marina Gumzi. »Zdi se, da je v filmu nekaj, kar neposredno nagovarja japonsko občinstvo, vendar pa je tudi v tamkajšnjih kinih ponudba, kot povsod, ogromna. Neodvisni filmi že tako redko dosežejo kinodistribucijo ali pa v kinih ostajajo vse krajši čas. Delo našega distributerja je v tem kontekstu fascinantno, zelo so angažirani. »Roadshow«, kakor rečejo začetku distribucije, so uskladili s časom v letu, ko tudi na Japonskem pečejo kostanje, datum premiere pa določili teden dni po prazniku kostanja, ki ga obeležujejo v enem od templjev v Tokiu,« še dodaja Marina Gumzi, ki se bo ob režiserju Gregorju Božiču premiere na Japonskem tudi udeležila.
»Gre za skoraj neverjetno naključje. V istem času smo, še preden smo prejeli novico o distribuciji, načrtovali 'location scouting' za nov celovečerni projekt z delovnim naslovom Sadni film, ki ga bomo delno snemali prav na Japonskem. Raziskave za ta projekt so sicer vezane bolj na podeželje in manjša mesta – ideja je, da se srečamo z lokalnimi sadjarji in pridelovalci sadja iz različnih prefektur. Distribucijo prvega filma bomo obenem s pridom vnovčili pri vzpostavljanju kontaktov s potencialnimi japonskimi koproducenti in partnerji,« je povedal režiser filma Gregor Božič.
Premiera filma Zgodbe iz kostanjevih gozdov je napovedana za soboto, 7. oktobra, v kinu Theater Image Forum v osrednjem tokijskem okrožju Šibuja.
Znanilec sveže poetike avtorskega filma
Poetična filmska pravljica, postavljena v Benečijo, pripoveduje o skopuškem mizarju Mariu (Massimo De Francovich), ki čas preživlja v gostilni ob družabnih igrah s sovaščani, benti nad slabim zaslužkom in niti ne opazi, da je ostarela žena (Giusi Merli) hudo bolna. Po ženini smrti v Marievo življenje vstopi mlada Marta (Ivana Roščić), zadnja kostanjarka, ki si z nabiranjem in prodajanjem kostanjev želi zaslužiti dovolj, da bi se lahko odselila v Avstralijo.
Atmosfera filma vodi tudi večnivojsko strukturo zgodbe, ki je izmišljija pripovedovalca Germana – izgubljenega sina, ki si predstavlja, kakšni so morali biti zadnji dnevi njegove matere in očeta v zapuščeni vasi v Benečiji, zaznamovani s političnimi napetostmi, revščino in izseljevanjem. Magično »igro svetlobe in senc v slogu mojstrov klasičnega slikarstva«, kot je zapisala žirija Festivala slovenskega filma v Portorožu, ko je nagradila direktorja fotografije Ferrana Paredesa Rubia, nadgrajuje premišljena uporaba glasbe (Hekla Magnúsdóttir). Film pričara skrivnosten stari svet, prepreden s čudeži in čudnimi zgodbami, ki so morda resnične ali pa tudi ne.
Uspešni svetovni premieri na mednarodnem filmskem festivalu v Torontu leta 2019 je sledila odmevna domača premiera na Festivalu slovenskega filma v Portorožu, kjer so Zgodbe iz kostanjevih gozdov obveljale za absolutnega zmagovalca festivala. Film je prejel 11 vesen, med njimi za najboljši film, režijo, fotografijo in film po izboru občinstva.
V tujini so ga nagradili kot najboljši celovečerni film v kategoriji prvencev na 23. Black Nights IFF v Talinu, prejel je še glavno nagrado na 15. A l’est Rouen filmskem festivalu v Normandiji. Azijsko premiero je doživel v Indiji, kjer se je na jubilejnem 50. Mednarodnem indijskem festivalu v Goi uvrstil v tekmovalni program.
Zgodbe iz kostanjevih gozdov je slovensko-italijanska soprodukcija in je približno sedem let nastajal v produkciji Zavoda Nosorogi. Film je sofinanciral Slovenski filmski center ter Eurimages, v fazi razvoja pa ga je podprl mednarodni sklad Ustvarjalna Evropa – podprogram MEDIA . Soproducenti filma so poleg italijanske produkcijske hiše Transmedia Production še RTV Slovenija in Deutsche Film und Fernsehakademie Berlin (DFFB).
Vir: Slovenski filmski center
Foto: Arhiv Nosorogi