4. avgust 2025

Svetovna premiera filma Belo se pere na devetdeset na filmskem festivalu v Sarajevu

Letošnji 31. festival v Sarajevu bo potekal od 15. do 22. avgusta, skupno pa bo v različnih programskih sklopih na ogled 10 filmov in ena serija s slovensko udeležbo. Svetovno premiero filma bo na festivalu imel novi celovečerni igrani film Belo se pere na devetdeset režiserja Marka Naberšnika.

Belo se pere na devetdeset si bo občinstvo lahko ogledalo na največjem odprtem prizorišču pod zvezdami (Open Air Premiere program). Svetovna premiera filma bo v četrtek, 21. avgusta, ob 20.45. Režiser je pred premiero dejal: «Nastajanje filma Belo se pere na devetdeset je bila edinstvena izkušnja. Soočenje z resnično zgodbo je zahtevalo poseben pristop – ostati zvest izvirnemu romanu, hkrati pa razmišljati v jeziku filmskih podob, je terjalo veliko skrbne presoje. Gre za pripoved o izgubi in družini, ki je močno vplivala tudi name osebno. Ob takšni zgodbi se zaveš, kako dragocen je čas, ki nam je še na voljo, in kako ničesar ne moremo imeti za samoumevno – še najmanj prisotnosti ljudi, ki nam pomenijo največ.« Scenarij za film sta napisala pisateljica Bronja Žakelj in režiser.

Ganljiv, humoren in navdihujoč film o soočanju z boleznijo. Zgodba spremlja Bronjo skozi različna obdobja njenega življenja. Potem, ko v otroštvu zaradi raka izgubi mamo, se mora v mladosti s to zahrbtno boleznijo soočiti še sama. Kljub številnim in skoraj nepremostljivim izzivom se Bronja z njimi spoprijema z mešanico solz, smeha in neomajnega optimizma. Film temelji na resnični zgodbi in avtobiografskem romanu z istim naslovom.

V filmu igrajo Lea Cok, Anica Dobra, Jurij Zrnec, Tjaša Železnik, Žiga Šorli, Mei Rabič, Jaka Mehle, Vladimir Tintor, Iva Krajnc Bagola, Saša Tabaković, Jure Rajšp, Polona Juh in Blaž Dolenc. Pri filmu so sodelovali še: direktor fotografije Maksimiljan Sušnik, montažerka Milica Jelača Spasić, skladatelj Luca Ciut, snemalec Igor Popovski, oblikovalec zvoka Francesco Morosini, kostumografka Nadja Bedjanič, scenografka Maja Moravec in oblikovalki maske Anita Ferčak, Jasmina Mina Lilić. Producenta sta Aleš Pavlin in Andrej Štritof iz produkcijske hiše Perfo, soproducenti so Quasar iz Italije, Kinorama iz Hrvaške, Biberche iz Srbije, Črna Machka iz Severne Makedonije in Protos film iz Črne Gore.

V tekmovalnem programu 4 slovenski filmi, od tega 2 slovenski manjšinski soprodukciji
Po svetovni premieri v Locarnu se bo novi Kuklin celovečerec Fantasy na festivalu, kjer bo dočakal regionalno premiero, potegoval tudi za nagrado srce Sarajeva. Film bo na sporedu v nedeljo, 17. avgusta, ob 21. uri. V prvencu Fantasy Kukla pripoveduje zgodbo o Mihrije, Sini in Jasni – najboljših prijateljicah v zgodnjih dvajsetih letih, ki smo jih spoznali že v kratkometražni uspešnici Sestre. Njihov sproščeni, skoraj fantovski življenjski slog jih pogosto spravlja v konflikte s fanti iz soseske. Ko spoznajo Fantasy, mlado transspolno žensko, se prostor med njimi začne spreminjati. Z njo pridejo nova vprašanja, želje in razpoke v odnosih. Kljub svojim močnim stališčem proti romantičnim razmerjem se Sina zaplete v ljubezensko zvezo. Jasna, utesnjena med nezadovoljno materjo in neizpolnjujočo službo, se odloči sprejeti delo na križarki v Franciji. Mihrije pa pobegne s Fantasy v Severno Makedonijo, da bi se izognila dogovorjeni poroki, medtem ko njena čustva do Fantasy postajajo vse močnejša. Po Mihrijini vrnitvi v Slovenijo dekleta ugotovijo, da so se odtujila. Vsaka se znajde na pragu odraslosti, soočena z vprašanjem, "kdo sem, ko ni več nikogar, ki bi me določal".

V filmu, pri katerem je kot direktor fotografije sodeloval Lazar Bogdanović, glavne vloge uprizorijo Sarah Al Saleh, Alina Juhart, Mia Skrbinac in Mina Milovanović. Pri filmu sodelujejo še: skladatelj Relja Ćupić, montažer Lukas Miheljak, oblikovalec zvoka Julij Zornik, scenografinja Maja Šavc, kostumograf Damir Raković in oblikovalka maske Tinka Prpar. Producenti filma so Lija Pogačnik, Barbara Daljavec in Vlado Bulajić iz produkcijske hiše December. Soproducent je produkcijska hiša Krug Film, pridružena producenta sta Peter H. Perunović in Kukla.

Bog ne bo pomagal hrvaške režiserke Hane Jušić je slovenska manjšinska soprodukcija, pri kateri sta kot soproducenta sodelovala Aleš Pavlin in Andrej Štritof iz produkcijske hiše Perfo. Film pripoveduje o poletnem večeru, ko se je v vasici pod Dinaro, ki je bila zaradi poletne paše popolnoma zapuščena, pojavila Čilenka Teresa (Manuela Martelli). Tam jo pričaka le osamljena ženska po imenu Milena (Ana Marija Veselčić). Teresa trdi, da je vdova Mileninega brata, ki je delal – in umrl – v rudniku v Čilu. Prišla je, da bi se pridružila svoji novi družini in našla notranji mir z dostojnim pokopom svojega moža. Tako kot Fantasy bo tudi ta film svetovno premiero doživel v Locarnu. Film je soprodukcija Hrvaške, Slovenije, Francije, Italije, Romunije in Grčije. Glavni producent filma je hrvaška Kinorama. Na sporedu bo v sredo, 20. avgusta ob 18. uri.

Druga slovenska manjšinska soprodukcija je Veter, govori mi v režiji srbskega cineasta Stefana Đorđevića, intimen filmski portret odnosa med materjo in sinom. Avtobiografsko obarvani projekt, v katerem nastopajo režiser in njegovi bližnji, spremlja Stefana, filmskega režiserja, ki se prvič po nedavni materini smrti vrača domov, na babičin rojstni dan. Rad bi dokončal film o mami, spotoma pa kot gesto sprave posvoji tudi potepuškega psa. Gre za srbsko-slovensko-hrvaško soprodukcijo. Slovenska soproducenta sta Jožko Rutar iz produkcijske hiše SPOK Films, ter Miha Černec iz Staregare, hrvaški soproducent je Restart, glavni producent je srbska produkcijska hiša Katunga. Pri filmu sodelujeta tudi slovenska filmska ustvarjalca direktor fotografije Marko Brdar in oblikovalec zvoka Julij Zornik. Svetovna premiera filma je bila na letošnjem festivalu v Rotterdamu. Na sporedu bo v nedeljo, 17. avgusta ob 18. uri.

Za glavno nagrado srce Sarajeva se bo v tekmovalnem programu potegovalo 50 filmov, eden pa bo prikazan izven konkurence. »Tekmovalni programi 31. sarajevskega filmskega festivala prinašajo dela avtorjev, ki v različnih žanrih in formatih raziskujejo življenje znotraj kompleksnih in nestabilnih družbenih okvirov. Filmi presegajo nacionalne meje, a ostajajo zvesti univerzalnim temam, ki zaznamujejo naša življenja. Od zgodb o sedanjosti do tistih, ki preizprašujejo preteklost – skupna točka vseh je potreba po smislu, bližini in razumevanju,« je poudarila kreativna direktorica festivala Izeta Građević.

V programu dokumentarnih filmov bodo v Sarajevu zunaj konkurence predvajali dolgometražni dokumentarec OHO film o gibanju in skupini OHO. Z njim režiser Damjan Kozole prvič celovito predstavlja fenomen prepletanja umetnosti in življenja ter hkrati raziskuje, kaj lahko ideje avantgardnega umetniškega gibanja ponudijo za današnji čas. Scenarij za film so napisali Urška Jurman, Damjan Kozole in Matic Drakulić, glasba Laibach, direktorja fotografije sta Sašo Štih in Zala Opara, montažer je Matic Drakulić, oblikovalec zvoka Julij Zornik, producenta sta Danijel Hočevar in Zala Opara iz produkcijske hiše Vertigo, v soprodukciji z RTV Slovenija in Marinko Sudac. V filmu sodelujejo Marko Pogačnik, Iztok Geister, Naško Križnar, Milenko Matanovič, David Nez, Matjaž Hanžek, Marika Pogačnik, Marina Abramović, Biljana Tomić, Tomaž Brejc in Ješa Denegri. »OHO je dokaz, da so se v Sloveniji tudi med socializmom dogajale stvari, ki so premikale meje. Ne samo v gospodarstvu, znanosti in športu, ampak tudi v umetnosti. Ohojevska kreativnost in subverzivnost sta inspirativni še danes, po več kot pol stoletja,« pravi Damjan Kozole in dodaja: »Ta film ponuja edinstveno izkušnjo, da ohojevske projekte vidite na velikem platnu. Takšne priložnosti verjetno ne bo več.« Slovensko občinstvo si bo film lahko ogledalo v sklopu projekta Naši filmi doma, 26. novembra v Cankarjevem domu. V Sarajevu bo film imel mednarodno premiero.

V tekmovalni program kratkih filmov se je uvrstila tudi slovenska manjšinska soprodukcija Upon Sunrise srbskega režiserja Stefana Ivančića. Film je srbsko-špansko-slovensko-hrvaška soprodukcija. Slovenski soproducent je produkcijska hiša Staragara, glavni producent je srbska produkcijska hiša Non-Aligned Films, soprodukcijske hiše so še španska Volta Producción in hrvaški Antitalent.

V programu Fokus prvenec Kaj ti je deklica režiserke Urške Djukić
Protagonistka filma je 16-letna Lucija, ki začne peti v dekliškem pevskem zboru. Tam se spoprijatelji s spogledljivo tretješolko Ano-Marijo. Ko zbor odpotuje v podeželski samostan za vikend pevskih vaj, Lucijino zanimanje za temnookega restavratorja postavi na preizkušnjo njeno prijateljstvo z Ano-Marijo in drugimi dekleti. Medtem ko se znajde v neznanem okolju, kjer raziskuje svojo prebujajočo se spolnost, Lucija začne dvomiti o svojih prepričanjih in vrednotah, kar zmoti harmonijo v zboru. Na sporedu bo v sredo, 20. avgusta ob 15. uri.

Scenarij za film sta napisali režiserka in Maria Bohr. V filmu nastopajo Jara Sofija OstanMina Švajger, Saša Tabaković, Nataša Burger, Staša Popović, Mateja Strle, Saša Pavček in drugi. Pri filmu so sodelovali še direktor fotografije Lev Predan Kowarski, montažer Vlado Gojun, scenograf Vasja Kokelj, kostumografka Gilda Venturini, oblikovalka maske Eva Uršič in oblikovalec zvoka Julij Zornik. Producenta filma sta Jožko Rutar in Miha Černec iz produkcijske hiše Spok Films.

V otroški program pa se je uvrstila igrana serija Smrdljivc režiserja Filipa Jembriha Jandrasa. Tik pred začetkom pouka eden od učencev na šolskem stranišču vrže smrdljivca, zaradi katerega morajo izprazniti šolo in predčasno končati pouk. Ravnatelj in šolska svetovalna delavka pa morata med petimi osumljenci odkriti resničnega krivca. Je šlo zgolj za otroško potegavščino ali za načrtno dejanje? Scenarij za film sta po istoimenski knjigi napisala avtor knjige Rok Bohinc in Pia Vatovec Dirnbek. V filmu igrajo Mitja Bellotti, Edo Kazić, Ula Rovan, Kaja Šuštar, Janez Aleksander Vrhovec, Iztok Jug Drabik, Nika Manevski, Rok Bohinc, Robert Prebil, Klemen Novak, Vera Jerman, Tjaša Dolničar, Sandra Antić, Sandra Debelak, Tilen Perko. Pri šestih epizodah sodelujejo še: direktor fotografije Matej Slabe, vodja projekta Barbara Daljavec, montažer Varja Lorger, scenografka Minea Sončan Mihajlovič, kostumografinja Estera Lovrec in oblikovalka maske Ivana Kristina Mohar. Producent je Luka Murn iz produkcijske hiše WE CAM. Soproducent serije je RTV Slovenija, na sporedu v četrtek, 21. avgusta ob 15. uri.

Še 3 slovenske manjšinske soprodukcije v različnih programih V program Soočanje s preteklostjo se je uvrstil dokumentarno-igrani film Fiume o morte! hrvaškega scenarista in režiserja Igorja Bezinovića. Nekonvencionalni dokumentarec je nastal v produkciji zagrebškega Restarta, kot soproducent pa je pri filmu sodeloval slovenski produkcijski studio NOSOROGI, ki ga vodi producentka in scenaristka Marina Gumzi. Pri projektu so poleg soproducentke med drugim sodelovali tudi Julij Zornik, ki je pri filmu sodeloval kot mešalec zvoka, ter Gregor Božič, ki se je podpisal pod filmsko fotografijo. Film govori o fascinantni širši javnosti neznani zgodovinski epizodi. Tematizira zgodovinski dogodek, v katerem je italijanski pesnik in vojni zagovornik Gabriele D'Annunzio pred približno sto leti zavzel mesto Reka. Film bo na sporedu v petek, 22. avgusta ob 19. uri v Cineplexxu.

Na festivalu se bo v programu Fokus, v soboto, 16. avgusta, ob 15. uri predstavila tudi slovenska manjšinska soprodukcija Osemdeset plus znanega srbskega režiserja Želimirja Žilnika. Scenarij za film sta napisala režiser in Tanja Šljivar. Po šestih desetletjih življenja v Nemčiji se ostareli jazz-pianist Stevan vrača domov v Srbijo. Po zaključku dolgotrajnega sodnega postopka vlada potrdi, da lahko - s postsocialistično restitucijo - podeduje zanemarjeno graščino, ki so mu jo pred tem zapustili njegovi starši. Niz srečanj in ponovnih srečanj nato odpre nepričakovano novo poglavje v Stevanovem življenju ...

Film je srbsko-slovenska soprodukcija, slovenska soproducenta sta Miha Černec iz Staregare ter Jožko Rutar iz produkcijske hiše Tramal. Glavni producent je produkcijska hiša Playground. V filmu nastopajo: Milan Kovačević, Milivoj Kiždobranski, Vera Hrćan Ostojić, Mirjana Gardinovački, Lidija Stevanović, Radoje Čupić, Nina Stamenković, Katharina Gualtieri in Bojan Jović.

Na festivalu bo v programu Open air premiere na ogled tudi Izgubljeno sanjsko moštvo hrvaškega scenarista in režiserja Jureta Pavlovića. Film pripoveduje zgodbo o edinstveni ekipi v zgodovini športa, ki je leta 1991 osvojila zlato na evropskem prvenstvu in stala na zmagovalnih stopničkah, medtem ko se je dvigovala zastava države, ki je tri dni prej prenehala obstajati. Svetovna premiera filma je bila na letošnjem filmskem festivalu v Pulju, gre za hrvaško-srbsko-italijansko-slovensko soprodukcijo. Glavni producent je hrvaška Sekvenca, slovenski soproducent je Jožko Rutar iz produkcijske hiše Tramal. Pri filmu sodeluje tudi oblikovalec zvoka Julij Zornik.

Vsi filmi so nastali s finančno podporo Slovenskega filmskega centra. Slovenski filmski center sodeluje tudi v drugem pomembnem delu sarajevskega filmskega festivala, njegovem strokovnem delu – CineLink. V sklopu CineLinka, skupaj s sarajevskim festivalom, četrtič podeljuje nagrado Female Voices CineLink Award za projekt, ki v filmski in avdiovizualni prostor prinaša najmočnejši ženski pečat. Članica žirije je tudi direktorica Slovenskega filmskega centra, Nataša Bučar, ki bo v sredo, 20. avgusta ob 9.30 sodelovala tudi na panelu v okviru CineLink Talks 2025 z naslovom Označevanje polj ali dvigovanje letvic? Etika, kvote in ustvarjalna avtonomija v sodobnem filmu. Med projekti soprodukcijske tržnice je bil letos izbran projekt Vse, kar je narobe s tabo režiserke Urše Menart, v mentorskem timu za Talents Sarajevo pa je tudi slovenska režiserka Kukla.
Vir: Slovenski filmski center

POVEZANO