Filmski festival v Poitiersu, ki ga organizira TAP – Scène nationale de Grand Poitiers, vsako leto vabi mlade mednarodne talente, strokovnjake iz filmske industrije in splošno javnost. Posebnost festivala je usmeritev na produkcije filmskih šol. Festival je potekal od 29. novembra do 6. decembra, na njem pa je kratki igrani film Morje med nama režiserja Luna Sevnika prejel nagrado za najboljši scenarij. Za ta film je to tretja mednarodna nagrada. Zgodba spremlja nezadovoljnega najstnika, ki očetu pomaga pri družinskem podjetju, medtem pa obtiči na majhnem čolnu s starejšim turistom. Medtem ko fant nestrpno čaka, da se oče vrne z dnevnim ulovom, mu turist začne dajati nespodobne predloge. V intimni zgodbi, ki je nastala v produkciji Cvinger filma, igrajo Bruno Mihanović, Leon Lučev in Martin Pechlát. Film je nastal v slovensko-češko-hrvaški soprodukciji, s finančno podporo Slovenskega filmskega centra.
Približuje pa se tudi mednarodni filmski festival v Les Arcsu. Potekal bo od 14. do 21. decembra, v izbrani program Oskarji se je uvrstil film Odrešitev za začetnike scenaristke in režiserke Sonje Prosenc. Film govori o komični disfunkcionalnosti odnosov v na videz popolni meščanski družini. V glavnih vlogah v filmu nastopajo: Katarina Stegnar, Marko Mandić, Mila Bezjak in francoski igralec Aliocha Schneider, v stranskih vlogah pa še Kristoffer Joner, Judita Franković Brdar, Jure Henigman, Ana Djurić - Konstrakta ter Matija Vastl. Producent filma je produkcijska hiša Zavod Monoo. Film je bil do sedaj predvajan v Kanadi, Nemčiji, ZDA, Litvi, Franciji, Avstriji, Turčiji, Norveški, na Madžarskem in drugje. Odrešitev za začetnike je poleg že prejetih nagrad, na preteklem Festivalu slovenskega filma v Portorožu je prejel kar 7 vesen, izbran tudi za slovensko kandidaturo za oskarja za najboljši mednarodni celovečerni film 2025. Film je trenutno tudi v distribuciji v ZDA.
V tekmovalni program kratkih igranih filmov pa se je uvrstila slovenska manjšinska soprodukcija, hrvaškega scenarista in režiserja Nebojše Slijepčevića Mož, ki ni mogel molčati, ki je pravkar prejela nagrado za najboljši evropski kratki film. Slovenski soproducent je produkcijska hiša Studio Virc, glavni producent je hrvaška produkcijska hiša Antitalent. Slovenski del ekipe zastopata še direktor fotografije Gregor Božič in igralec Nebojša Pop Tasić. V glavnih vlogi nastopa hrvaški zvezdnik Goran Bogdan, ob njemu pa še Alexis Manenti, Dragan Mićanović, Silvio Mumelaš, Lara Nekić, Priska Ugrina, Dušan Gojić, Mijo Pavelko, Martin Kuhar, Jakov Zovko in Robert Ugrina. Film je nastal po resničnih dogodkih, leto dogajanja je 1993 v Bosni in Hercegovini. Potniški vlak se ustavi, napadle so ga srbske paravojaške sile. Ko se vojaki spravijo na nedolžne civiliste, se jim le eden od 500 potnikov upa zoperstaviti. Plačal bo z življenjem. Tudi ta film je nastal s finančno podporo Slovenskega filmskega centra.
Na strokovnem delu festivala, ki bo letos potekal od 14. – 17. decembra in ga obiščejo številni filmski delavci iz Evrope in Francije, se je med izbrane projekte v razvoju uvrstil tudi slovenski S pogledom na morje režiserke Katarine Morano in produkcijske hiše Vertigo. Režiserkin prvenec je že prejel sredstva Slovenskega filmskega centra in pripoveduje o enem dnevu in eni noči v kaotičnem življenju ljubeče mlade družine, ki se trudi izstopiti iz spirale prekarnosti, a se vanjo vse bolj pogreza.
Sredstva na razpisu za manjšinske soprodukcije Slovenskega filmskega centra je prejel tudi filmski projekt Hatižda in Šaban, tretji celovečerni film kosovskega režiserja Visarja Morina, ki je bil v Les Arcsu izbran med projekti v poprodukciji. Glavni producent je iz Nemčije, kjer režiser tudi živi, slovenski soproducent pa je Vertigo. Filmska zgodba pripoveduje o paru, ki živi v vasi s svojimi tremi hčerkami, vendar se mora preseliti v prestolnico in poiskati delo, potem ko jima družinski član ukrade 12 krav.
Vir: Slovenski filmski center