Strokovni program 27. Festivala slovenskega filma v Portorožu je danes odprlo strokovno srečanje z naslovom Koprodukcije filmskih in avdiovizualnih del med Avstrijo in Slovenijo. Slovenski filmski center je v sodelovanju z Avstrijskim filmskim inštitutom pripravil drugo zaporedno strokovno soprodukcijsko srečanje slovenskih in avstrijskih filmskih institucij, ustvarjalcev in producentov. Prvo tovrstno srečanje je potekalo na festivalu Diagonale aprila letos v Gradcu.
Zbrane producente in filmske ustvarjalce iz obeh držav sta uvodoma nagovorila direktor festivala Bojan Labović ter Alexander Dumreicher-Ivanceanu, predsednik avstrijskega Združenja filmske in glasbene industrije. O možnostih financiranja v Avstriji in Sloveniji pa so v nadaljevanju spregovorili direktorica Slovenskega filmskega centra Nataša Bučar, direktor Avstrijskega filmskega inštituta Roland Teichmann in Fritz Hock, ustanovitelj in direktor filmskega festivala K3 v Beljaku in predsednik posvetovalnega sveta Koroške filmske komisije. Hock je tudi letošnji častni gost festivala. Moderatorka dogodka je bila predsednica Društva filmskih producentk in producentov Slovenije Petra Vidmar.
Nataša Bučar je povedala: »Veseli smo, da se po graškem Diagonalu ponovno srečamo na Festivalu slovenskega filma Portorož. Gre za nadaljevanje vzpostavljanja tesnejšega sodelovanja z Avstrijo, ki bo tako slovenskim producentom in filmskim ustvarjalcem odprlo vrata za boljše, kreativno sodelovanje z avstrijskimi filmskimi ustvarjalci, na drugi strani pa lahko to prinese tudi pomembna koprodukcijska sredstva za slovenske filme.«
Roland Teichmann je poudaril: »Portoroški filmski festival ponuja avstrijskim in slovenskim filmskim ustvarjalcem prepotreben prostor za izmenjavo zamisli, izkušenj in znanja. Razprava o specifičnih izzivih in priložnostih naše filmske industrije lahko prispeva k razvoju ciljno usmerjenih strategij za rast in trajnost. Dogodek je pomemben zlasti zaradi vse večje globalizacije filmskega trga in naraščajočega pomena mednarodnih koprodukcij. S skupnimi močmi lahko naši državi postaneta pomembna akterja v svetovni filmski industriji. Po prvem srečanju v avstrijskem Gradcu se zelo veselimo poglobitve naših odnosov.«
Fritz Hock pa naglasil, da je: »Proračun Koroške filmske komisije zelo majhen, a lahko in bo pomemben most za premostitev obstoječe koprodukcijske vrzeli med Slovenijo in Avstrijo. Aktivno si bomo prizadevali za projekte, ki bodo presegali meje in bodo poskušali odpirati potencial te regije v srcu Evrope.«
Po uvodnih predstavitvah so sledile kratke predstavitve izbranih slovenskih in avstrijskih projektov, s čimer se je okrepilo sodelovanje med slovenskimi in avstrijskimi producenti ter filmskimi ustvarjalci. Slednje namreč izhaja iz 20. člena Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Avstrije o sodelovanju v kulturi, izobraževanju in znanosti. Slovenijo in Avstrijo, državi z bogato kulturno dediščino, povezuje tudi strast do filmske umetnosti. Film je univerzalen jezik umetnosti, ki presega meje, in obe državi sta se s podpisanim sporazumom zavzeli za razvoj soprodukcijskega filmskega ustvarjanja. Skladno s sporazumom si strani prizadevata za okrepljeno sodelovanje na področju filmske produkcije in soprodukcije. Dogodek je tako predstavljal pomemben korak na poti k uresničevanju teh skupnih prizadevanj in s tem ustvarjanje boljših pogojev za mednarodne filmske soprodukcije v obeh državah. Strokovno srečanje so organizirali Festival slovenskega filma Portorož, Slovenski filmski center in Avstrijski filmski inštitut v sodelovanju z Društvom filmskih producentk in producentov Slovenije ter Zvezo društev slovenskih filmskih ustvarjalcev.
Posnetek srečanja je na voljo na tej povezavi.
Vir: Slovenski filmski center