Videti El Aaiún
- Celovečerni dokumentarni film
- 54'
- 2020
- Slovenija
- Osnovni podatki
- Galerija
- Gradiva
- Epizode
- Nagrade in nominacije
- Projekcije
- Arhivski posnetki
- Razširjeni podatki
- Snemalne lokacije
- Zanimivosti
- Stik z uredništvom
Sinopsis
Globoko v Sahari, na skrajnem zahodu Alžirije, tik ob meji z Marokom, Zahodno Saharo in Mavretanijo, že več kot 40 let stojijo begunska taborišča Sahravijev. Sahraviji so ljudstvo Zahodne Sahare, ki ji v času dekolonizacije afriške celine ni bilo usojeno postati neodvisna država. Danes dve tretjini njihovega ozemlja zaseda Maroko. Taborišča so se spremenila v naselja, poimenovana po mestih v Zahodni Sahari. Eden od njih se imenuje El Aaiún.
Režija
Zasedba
Galerija (8)
Videi (1)
Zasedba
abecedni vrstni red
Ekipa
scenarij
režija
produkcija
fotografija
montaža
zvok
sektor režija
sektor kamera
poprodukcija
drugo
Organizacije
produkcija
Glasba
Razširjeni podatki
Laayoun (slovenščina) (delovni naslov)
Tehnični podatki
Proračun
Vsi podatki o financiranju so pridobljeni iz uradnih virov. S strani producentov oziroma organizacij, ki so projekt finančno podprle.
Komisija: Matjaž Zajec, Zemira Alajbegović Pečovnik, Maja Malus Azhdari, Boris Palčič (nadomestni član) Obrazložitev komisije
S projektom Laayoun avtor Erik Valenčič nadaljuje s filmi o tragični usodi manjšinskih prebivalcev Bližnjega vzhoda in Severne Afrike. V globaliziranem svetu se kot eden redkih avtorjev zazira v svet, ki ga skorajda ne poznamo. In to ne velja samo za Slovence, enako velja za vse Evropejce. Tokrat v spretno zamišljenem dokumentarnem filmu, v katerem sta pripovedni okvir podala izvrstna fotografa Arne Hodalič in Katja Bidovec, fotografirata pet protagonistov. Gre za tragične pripovedi izgnancev, ki so izgubili dom, živijo v begunskem taborišču brez upanja, da bi jim iz njihovega vidika okupatorska država Maroko vrnila 2/3 okupiranega ozemlja Zahodne Sahare.
Erik Valenčič je izvrsten poznavalec problematike, ki skrbno zbira informacije, obiskuje krizna področja, se pogovarja z ljudmi, ki mu presenetljivo veliko povedo in zaupajo. Zaradi tega so njegovi filmi prepričljivi in pretresljivi. Predvsem pa so odločna vzpodbuda, ne samo za tehten razmislek, temveč tudi za človeški (in politični) angažma.
Struktura filma in režijski koncept sta berljiva in omogočata jasno predstavo o tem, kakšen film lahko pričakujemo.
Dokumentarec je hkrati del širšega projekta fotografske, književne in filmske predstavitve ljudstev Zahodne Sahare.
Film nastaja v produkciji Kud Center 21 in več združenih koproducentov. Terminski plan je korekten, pri predračunu pa so morda nekoliko podcenjeni potni stroški.
Snemalne lokacije
Stik z uredništvom
Spoštovani, s pomočjo spodnjega obrazca nam lahko pišete. Veseli bomo vaših odzivov.