Na spletni strani Baze slovenskih filmov si boste med 7. februarjem od 20. ure in 9. februarjem do polnoči lahko ogledali filme letošnjih dveh dobitnikov nagrade Prešernovega sklada, Nike Autor in Julija Zornika. Filmi bodo za gledalce dostopni brezplačno po celem svetu.
Nika Autor se bo predstavila s filmom Obzornik 242 - Sunčane pruge (2023), ki je eden izmed njenih sedmih obzornikov – kratkih dokumentarnih filmov, v katerem je z vidika povojne dediščine mladinskih delovnih brigad obravnavala izzive današnjega časa.
Del obrazložitve strokovne komisije Prešernovega sklada za avdiovizualne umetnosti se glasi: »Nika Autor s prefinjenim vizualnim jezikom ustvarja zgodbe, v katerih združuje refleksijo družbene stvarnosti in poetične impresije, njena dela pa se gibljejo na presečišču vizualne umetnosti in filma. Vsebinsko v svojih delih obravnava teme, povezane z migracijami, delavskimi pravicami in politikami kolektivnega spomina. Kot osrednje izrazno sredstvo ji služi format eksperimentalnega video eseja, ki pa v muzejskih in galerijskih formatih preraste kar v prostorske instalacije. Njena praksa tako medijsko ni strogo zamejena.«
Nika Autor je študirala slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje ter doktorirala na Akademiji za likovno umetnost na Dunaju. Svoja dela je predstavila na številnih mednarodnih razstavah, v muzejih in na festivalih. Z delom »Novicam se ne odpovemo!« in »Obzornik 63 – Vlak senc« je leta 2017 zastopala Slovenijo na Beneškem bienalu, pri čemer je britanski časopis The Guardian slovenski paviljon označil za enega najboljših na 57. bienalu. Prav tako je leta 2018 za to delo prejela tudi nagrado v kategoriji Found Footage Award na Mednarodnem Filmskem Festivalu v Rotterdamu. Njena dela se nahajajo v pomembnih muzejskih zbirkah. V obdobju zadnjih 3 let je Autorjeva zasnovala 2 samostojni razstavi: »Če bi gozdovi govorili, bi se od žalosti posušili«, v +MSUM, 8. 3.– 20. 6. 2022 in »Crvene šume«, v MSU Zagreb, 16. 5. – 25. 6. 2023.
Za Julija Zornika, ki je nagrado Prešernovega sklada dobil za svoje dolgoletno oblikovanje zvoka pri številnih domačih in tujih filmih, je strokovna komisija med drugim zapisala: »Zornikovo delo pri filmu je prepoznavno in izstopajoče zlasti zaradi izostrenega umetniškega čuta, s katerim z mnogoterimi zvočnimi elementi podpre in obogati sporočilnost in učinek filmskih del.«
Predstavil ga bo kratki film Matjaža Ivanišina Tako se je končalo poletje (2022), ki je svetovno premiero imel na filmskem festivalu v Locarnu in je tudi istega leta prejel vesno za najboljši film na Festivalu slovenskega filma v Portorožu. Julij Zornik je vesno za najboljši zvok dobil leto poprej, za manjšinsko koprodukcijo Morena. Ob tej priložnosti je žirija zapisala: »V letošnji festivalski selekciji ime Julija Zornika, oblikovalca zvoka večine tekmovalnih filmov, močno izstopa. Lahko bi rekli, da je Julij Zornik razred zase, pa vendar smo se morali odločiti za en film, pri katerem je sodeloval kot oblikovalec zvoka. Zaradi sijajno oblikovane zvočne atmosfere prostora pod in nad morsko gladino, ki je zelo drugačna od tiste najpogosteje uporabljene v mediteranskih filmih.«
Julij Zornik pa se je skupaj s Vasjo Ris Lebaričem podpisal kot režiser pri kratkem animiranem filmu XX iz leta 2022, pri katerem je seveda tudi oblikoval zvok, ki podeljuje divjo zvočno podlago poblaznelim podobam.
Filma Obzornik 242 - Sunčane pruge in XX je nastal v produkciji Temporama, Tako se je končalo poletje pa v produkciji Staragara, zadnja dva je sofinanciral Slovenski filmski center.
Filme si lahko pogledate na tej povezavi.
Vir: Slovenski filmski center