Smučarske sanje
- Documentary Film
- 83'
- 2022
- Slovenia, Austria, Finland
- Basic info
- Galley
- Materials
- Episode
- Cast
- Crew
- Organizations
- Music
- Awards
- Screenings
- Archival footage
- Extended data
- Filming locations
- Trivia
- Contact the editors
Synopsis
In Bamyan, Afghanistan, three local girls trained by Ana, an instructor from Slovenia, dream of becoming professional skiers and compete at the Olympics. But when they arrive in Europe for intensive training, they face an unbridgeable cultural gap and the relentless reality of Europe’s professional sport.
Director
Director's statement
The girls’ journey to Europe is the central part of the film, in which they will be confronted with the harsh reality and tough competition of the Western professional world of sports. Their dreams a
The girls’ journey to Europe is the central part of the film, in which they will be confronted with the harsh reality and tough competition of the Western professional world of sports. Their dreams are universal and easy to identify with, while their culture is much more complex and sometimes hard to understand from the European perspective.
Gallery (2)
Crew
Writing
Direction
Production
Cinematography
Music
Editing
Sound design
Production department
Organizations
production
distribution
Screenings
Extended data
Afganistanke na smučeh (Slovenian) (working)
Melting Dreams (English)
Technical data
Budget
All financial information is obtained from official sources. I.e. producers or organizations which provided the financial support.
Comitee: Matjaž Zajec, Zemira Alajbegović Pečovnik, Maja Malus Azhdari, Boris Palčič (alternate) Explication
Zgodba o slovenski smučarki, ki odide v Afganistan, kjer začne s smučarskim tečajem za tamkajšnja dekleta, je v pravem smislu hkrati lokalna in univerzalna zgodba. Mariborčanka, učiteljica smučanja, je zamenjala donosno učenje smučanja v Švici, za učenje smučanja v Afganistanu. V afganistanski patriarhalni družbi je smučanje za mlade ženske nenavadno, a jih slovenska učiteljica k temu spodbuja. Spoznavanje moči žensk s povezovanjem slovenske učiteljice smučanja in afganistanskih smučark hkrati omogoča vpogled v manj znano kulturo Bližnjega Vzhoda. Dokumentarni film nam predoči, da je na našem koncu sveta povsem običajna praksa in športna aktivnost, ki se zelo povezuje tudi s slovensko nacionalno identiteto - smučanje - na drugem koncu sveta simbol upora in opolnomočenje žensk, ki tako presežejo tradicionalno vlogo ženske v afganistanski družbi. Ena izmed najbolj uspešnih afganistanskih smučark bo imela celo možnost svoje izpopolnjevanje nadaljevati v Sloveniji. Film odpira ostalemu svetu popolnoma neznan vsakdan Afganistana; preko sproščenih pogovorov deklet, mladih žensk, se razkrivajo malo znana dejstva o okoliščinah življenja v Afganistanu in spremembah, ki jih dežela doživlja.
Glede na to, da sodobni mediji trenutno poročajo le o vojnih žariščih iz Bližnjega Vzhoda, so tovrstne zgodbe, ki prikazujejo vsakdanje življenje lokalnega prebivalstva nujno potrebne, saj jih s pozitivnimi informacijami spremenijo v kraje, ki nam postanejo bližji. Smučanje je nedvomno pomemben element slovenske in evropske športne kulture, zato komisija ne dvomi v uspeh projekta tako doma kot v tujini. Projekt je natančno pripravljen z veliko študija nam malo znanih socialnih situacij v Afganistanu, od koder v Evropo, tudi v Slovenijo, prihaja kar nekaj prosilcev za azil.
Heidy Kancler je dokumentaristka, ki vedno znova preseneča z novimi dokumentarnimi formati, ob opori produkcije Virc, ki dosega mednarodno prepoznavnost, ni dvoma, da projekt ne bi bil uspešno izpeljan.
Projekt ima vrsto podpornih pisem, razviden je profesionalen razvoj projekta, nujen za vključitev v mednarodno filmsko okolje, kar nedvomno predstavlja pomemben element za slovensko produkcijo. Film prinaša zgodbo brez podob vojne in nasilja z veliko upanja in pozitivnim pogledom v prihodnost, z možnostjo medkulturnega sodelovanja ter preseganja razlik med narodnostmi. Film je simbol boja za pravice afganistanskih žensk, ki nam bo približal tudi afganistanske prebežnike.
Kljub zahtevni produkciji v Afganistanu, je proračun projekta visok, velik delež vloženih sredstev producent predvideva od tujih virov, nekateri so zagotovljeni, drugi ne.
Contact the editors
If you need to get in touch, please use the form below. We will be happy to hear from you.