Na 27. mednarodnem festivalu za otroke in mladino Olympia v Pyrgosu v Grčiji je film Igrišča ne damo! režiserja Klemna Dvornika prejel nagrado otroške žirije, starejše od 12 let, za najboljši celovečerni otroški film. To je že 9 nagrada za ta film. Festival je potekal od 11. novembra do 7. decembra.
Žirija je v svoji obrazložitvi zapisala: »Film je izpostavil vrednost prijateljstva in potencial, ki se razvije, ko otroci med seboj sodelujejo. Ko to storijo, se lahko uprejo vsemu, kar ne spoštuje njih in okolja, v katerem delujejo. S privlačnim scenarijem in ustrezno glasbo film posreduje sporočilo, da ne smemo nikoli obupati in se boriti do konca, tudi ko se tisti, ki so proti nam, zdijo nepremagljivi.«
V filmu Igrišča ne damo! se skupina dvanajstletnikov zoperstavi pohlepnemu delujočemu sistemu, ki želi uničiti njihovo igrišče. Film je bil letos prikazan na mednarodnih festivalih v Locarnu, Sarajevu, Schlingelu, Zagrebu, Arrasu, Talinu, na Poljskem (Young Horizons), v Nemčiji (Cottbus) na Češkem (Juniorfest), Švici (Castellinaria), kjer je, kot smo že poročali prejel nagrado ASPI in ECFA. Film je bil uspešen tudi na Ajyal Film Festivalu v Dohi, v Katarju, kjer je prav tako prejel nagrado (Mohaq Best Feature Film Award) za najboljši celovečerni film v sekciji za otroke, stare med 8 in 12 let.
V Sarajevu je prejel nagrado za najboljši otroški film po izboru žirije, na mednarodnem filmskem festivalu v Zagrebu pa nagrado otroške žirije za najboljši otroški film. Na 27. Festivalu slovenskega filma v Portorožu je prejel 3 vesne, in sicer David Hofmann za najboljšo fotografijo, Katarina Šavs za najboljšo kostumografijo. Film je prejel tudi vesno za posebne dosežke.
V glavni vlogi nastopa peterica otrok - Kaja Zabret, Kaja Šuštar, Youri Friderich, Niko Lemark in David Trontelj. Ob Marku Mandiću in Gregorju Zorcu pa v večjih vlogah nastopajo tudi hrvaška igralca Ivana Roščić in Enis Bešlagić ter srbski igralec Tihomir Stanić. Film je nastal v slovensko-češko-hrvaško-srbski soprodukciji, ki so jo finančno podprli Slovenski filmski center, RTV Slovenija, Češki filmski sklad, Hrvaški avdiovizualni center ter srbsko ministrstvo za kulturo in Filmski center Srbije. Film je prejel tudi podporo programa Evropske komisije Media za razvoj in podporo Eurimages za produkcijo. Glavni producent filma je slovenska produkcijska hiša A Atalanta. Soproducenti filma so še slovenski December, češki BFILM.cz, hrvaški Antitalent in srbski Living Pictures.
V drugi sekciji otroške žirije je bil izpostavljen tudi kratki animirani film Vrtinec režiserke Lučke Kenda in producenta Timona Ledra v produkciji Zavoda Dagiba. Otroška žirija je v utemeljitvi navedla, da izstopa njegov "zanimiv režijski pristop k nekonvencionalnemu optimističnemu scenariju" in "ustrezna uporaba glasbe, ki stopnjuje napetost in odlično podpira režijo".
Grški festival je bil ustanovljen leta 1997 in predstavlja platformo za promocijo kinematografije, namenjene otrokom in mladostnikom, ter spodbujanje ustvarjalnosti med mladimi. Zagotavlja dinamičen prostor za izražanje in pridobivanje znanja. Vsako leto festival gosti filme z vsega sveta, ki zajemajo razmišljanja, sanje in izzive otrok ter najstnikov. Program zajema različne kinematografske žanre s poudarkom na visokokakovostni produkciji, od kratkih animacij do igranih in dokumentarnih filmov.
Vir: Slovenski filmski center