2. december 2024

Odšel je filmski režiser Vinci Vogue Anžlovar

Vinci Vogue Anžlovar se je rodil leta 1963 kot Tomaž Anžlovar. Na AGRFT v Ljubljani je leta 1988 diplomiral iz filmske in televizijske režije. Pred tem je debitiral kot igralec v vlogi pisca kriminalk in nadobudnega cineasta v celovečernem prvencu Usodni telefon režiserja Damjana Kozoleta iz leta 1987.

Ustanovil je produkcijsko podjetje Vogue & Kline Production, s katerim je posnel prva dva celovečerca, komično dramo Babica gre na jug (1992), ki se je zapisal kot prvi celovečerni igrani film v  samostojni Sloveniji, ter Oko za oko/Gipsy Eyes (1993). Prvi je na mednarodnem natečaju na Japonskem osvojil nagrado za scenarij (film so financirali tudi japonski vlagatelji). Odločitev za snemanja prvega slovenskega v filma v samostojni Sloveniji je bila izjemno pogumna producentska odločitev, saj je film nastajal od maja do septembra 1991, v času osamosvojitvene vojne.

Drugega, kriminalko Oko za oko je posnel v Sloveniji za ameriškega producenta; izšla je na videu v ZDA (kot CIA Takedown), v Sloveniji pa je leta 1994 imela omejeno distribucijo. Na 3. Slovenskem filmskem maratonu (Portorož 1993) je prejel diplomo Metoda Badjure. Pri tretjem celovečercu, kriminalki Poker (2001), ki je nastal v produkciji Arsmedia, se je preizkusil kot režiser, scenarist, scenograf, montažer, igralec in avtor glasbe ter leta 2001 na 4. Festivalu slovenskega filma v Portorožu prejel vesno za najboljšo montažo, vesno za najboljša igralca pa sta prejela Borut Veselko in Pavle Ravnohrib. Leta 2008 je po literarni predlogi Mateta Dolenca za RTV Slovenija in Studio Arkadena posnel televizijski film Vampir z Gorjancev in istega leta prejel nagrado viktor za igrani TV film.

Leta 2016 se je podpisal pod dokumentarni avtobiografski srednjemetražni portret Selfi brez retuše. Leta 2022 je za produkcijsko hišo A Atalanta posnel kriminalno komedijo Dedek gre na jug, v katerem sta v glavnih vlogah nastopila Boris Cavazza in Vlado Novak. Njegov zadnji film Tartinijev ključ je na veliko platno prišel letos oktobra, nastal je v produkciji Blade Production. Mladinska detektivska pustolovščina je njegov šesti celovečerni film, oba zadnja filma je sofinanciral Slovenski filmski center.

Posnel je tudi nekaj kratki filmov kot so Lucky Number (1999), Se(c)kret (2000), veliko število glasbenih videospotov in reklam. V letih 2006–08 je pod psevdonimom DWA režiral in pisal scenarije za najbolj gledano nadaljevanko Naša mala klinika, in sicer za slovensko, hrvaško in srbsko različico.

Svojo ustvarjalno pot je leta 1980 začel tudi na glasbenem področju, saj je bil ustanovitelj glasbene skupine Markus 5. V skupini je sodeloval kot pevec, pisec besedil in delno tudi kot pisec glasbe. Napisal je tudi glasbo za nekaj gledaliških predstav, kratke igrane filme, med njimi je bil najbolj uspešen film (A)torzija (2002) režiserja Stefana Arsenijevića, ki je prejel zlatega medveda za najboljšo kratki film na Berlinalu in nagrado Evropske filmske akademije za najboljši kratki film.

Mineva že več kot 33 let, ko je nastala komična drama Babica gre na jug. Film je bil premierno prikazan 17. decembra 1991 v Cankarjevem domu, redno slovensko kinodistribucijo pa je začel v letu 1992. Film si je ogledalo 62.592  gledalcev, s čimer je bil najbolj gledan slovenski film po letu 1991, dokler ga ni presegel Outsider režiserja Andreja Košaka iz leta 1997, ki ga je videlo 90.954 obiskovalcev kinematografov.

Žalna knjiga v spomin Vinciju Vogueu Anžlovarju

Slovenski filmski center in Slovenska kinoteka v spomin nanj odpirata žalno knjigo in sicer v razstavnih prostorih Slovenske kinoteke na Miklošičevi 28 v Ljubljani. Vpisovanje v knjigo bo mogoče vse dni razen ponedeljka od 3. do 16. decembra med 14. in 21. uro. V torek, 17. decembra, bo žalna knjiga na voljo v preddverju Linhartove dvorane Cankarjevega doma, in sicer pred premiero digitizirane kopije njegovega prvenca Babica gre na jug (1991), filma, ki je nastal istočasno kot slovenska država, slovenskemu filmu vrnil barve in mu vnesel prepotrebni optimizem.

V okviru retrospektive Matjaž Klopčič 90! pa bo v petek, 20. decembra, ob 17. uri v dvorani Slovenske kinoteke v sklopu študentskih filmov, pri katerih je Klopčič sodeloval kot mentor, na ogled tudi Anžlovarjev študentski film Janez Pavarotti – Pojoča žaba (1990).

Vir: Slovenski filmski center

POVEZANO