Lovci teme

  • Dokumentarna TV serija
  • 35'
  • 2011-2012
  • Slovenija

Sinopsis

Prvi fotografski posnetek pod vodno gladino je naredil Francoz Louis Boutan davnega leta 1893 na plošče z velikansko 200 kg težko kamero, zaprto v bakrenem sodu. Plošče sta posebej zanj izdelala brata Lumiere. Šele štiri desetletja pozneje, leta 1937, je Nemec Hans Haas skonstruiral prvo zaprto ohišje ter na Jadranu naredil vrsto kakovostnih podvodnih fotografij. Isto poletje se je tudi skupinica

Prvi fotografski posnetek pod vodno gladino je naredil Francoz Louis Boutan davnega leta 1893 na plošče z velikansko 200 kg težko kamero, zaprto v bakrenem sodu. Plošče sta posebej zanj izdelala brata Lumiere. Šele štiri desetletja pozneje, leta 1937, je Nemec Hans Haas skonstruiral prvo zaprto ohišje ter na Jadranu naredil vrsto kakovostnih podvodnih fotografij. Isto poletje se je tudi skupinica slovenskih študentov naravoslovja, ki so si dali ime Račani, prva svobodno brez skafandra potapljala pod morsko gladino z doma izdelano domiselno potapljaško opremo. Posneli pa so tudi prve podvodne fotografije z doma izdelanim preprostim »poveznikom«. Tako smo Slovenci stopili ob bok Nemcem, ter postali prvi podvodni fotografi. Ne samo to, prav Slovenci smo postali začetniki raziskovalne in znanstvene podvodne fotografije, o čemer priča prva znanstveno obdelana in katalogizirana zbirka podvodnih fotografij vrste rastlin in živali, ki je nastala tistega leta. Ti pionirji so bili Ivan Kuščer, Dušan Kuščer, Marko Zalokar in Drago Leskovšek

V dnevniku Račanov beremo: »Tistega dne smo se vsi po vrsti spustili v morje na koncu zaliva Rače. Že modrina vode nas je vznemirjala, ribe, ki so plavale okrog nas, alge in ježki na dnu.. …Nekaj posebnega je viseti v »modrem«. Sam si, visiš na debeli vrvi, povsod okrog tebe zevajoče svetloba modra praznina, vsak pojem razdalje se izgubi, dno je neskončno globoko...To so bile sanje... Osvobojen zakona težnosti sem lebdel v trodimenzionalnem prosoru. Z brezskrbnimi gibi sem se po zaslugi svojih novih pljuč obešal v praznino, dvigal… se spuščal… Nejasno sem pač čutil, da sleparim naravo. Toda zdelo se mi je nemogoče, da bi mogel biti tako čudovit greh kaznovan.«

»Na temle koščku sveta pod Velebitom smo prebili sedem nepozabnih poletij. Tu smo se naučili potapljanja in naredili prve korake v prečudoviti podmorski svet. Rača je bila obljubljena dežela naših sanj, kraj velikih doživetij, kraj, kjer smo pozabili na mestne imenitnosti. Bila nam je šola, v kateri smo se učili o naravi in spoznavali sami sebe. Tistim ki nam bodo sledili, želimo veliko tako lepih dni, kot smo jih preživeli mi.«

Kaj je gnalo te komaj polnoletne fante, da so se leta 1937 peš odpravili na morje, ter se zapisali v zgodovino podmorskih raziskav, in postali začetniki raziskovalne podvodne fotografije? Še neodkrita lokalna zgodba o človeški strasti, želji, in večnem hrepenenju po odkrivanju neznanega, zgodba o osupljivi lepoti in estetiki neznanega.

movie poster placeholder

abecedni vrstni red

scenarij

režija

produkcija

glasba

montaža

zvok

produkcija