Nataša Prosenc Stearns: Med telesom in prostorom

Nataša Prosenc Stearns (1966) je režiserka in video umetnica, ki se ukvarja s širokim spektrom produkcije in prezentacije gibljivih slik, od scenaristike, snemanja in montaže do prostorskih instalacij, video objektov in tiskov. Za video in film se je navdušila v času obiskovanja ljubljanske Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, ki je ravno konec osemdesetih let prejšnjega stoletja uvedla predmet o videoestetiki. Kmalu po diplomi je video dela razširila v prostorske instalacije, povezanost med video, filmskim in galerijskim ustvarjanjem pa se prepleta v večini njenega opusa.
V začetku devetdesetih je Radiotelevizija Slovenija pomenila eno od ključnih platform za mlade ustvarjalce. Nataša Prosenc Stearns je takrat nekaj let delala za oddajo Osmi dan, pa tudi za Kanal A in VPK, kar ji je omogočilo dostop do razne opreme. Nekaj projektov je prijavila tudi na Slovenski filmski sklad in začela sodelovati s produkcijsko hišo Arsmedia. Leta 1997 je prejela Fulbrightovo štipendijo in odšla na podiplomski študij filma na California Institute of Arts, kjer je študiral tudi Miha Vipotnik in kjer je delovala ena njenih pomembnejših mentoric, konceptualistka Nancy Buchanan.
Obenem so bila devetdeseta v ZDA čas, ko se je od tujcev, še posebej če so prišli iz držav nekdanje Jugoslavije, pričakovalo podobe vojne, balkansko eksotiko in status begunca, ki se ne more vrniti v lastno državo. Nataša Prosenc Stearns se je v svojem ustvarjanju upirala poenostavljenim podobam vojne, ki jo je tudi sama doživljala predvsem kot medijsko posredovano podobo. V svojem delu se ni nikdar ukvarjala z direktnim političnim angažmajem, zaradi česar jo je Holly Willis, predstojnica oddelka za medijske umetnosti na kalifornijski School of Cinematic Arts, proglasila za nekakšno anomalijo na video art sceni.
Po zaključku podiplomskega študija je v Los Angelesu najprej sodelovala s produkcijsko hišo Emergent Properties, nato je s partnerji ustanovila lastno produkcijsko hišo Kanalya Pictures, kjer so bila realizirana mnoga njena dela, začela pa je sodelovati tudi z ameriškimi galerijami in desetletje razstavljala pod okriljem galerije Ruth Bachofner.
Prikaz filmskega in video opusa Nataše Prosenc Stearns, ki nosi naslov Med telesom in prostorom, je izbor iz njenih del, ki zajema štiri programe: Vrtinec, Proces, Vertikalni horizont in Črne vode. Prva programa se še spogledujeta z igrano formo, druga dva pa sta že v polnosti eksperimentalna, pri čemer se znotraj enega sklopa znajdejo dela radikalno različnih estetik, zvrsti in produkcijskih kontekstov, ki so nastajala v različnih obdobjih od konca osemdesetih let do danes. Njena dela zaznamujejo fokus na telo, njegovo snovnost, ki v kasnejših delih postaja spektralna prezenca v podobi silhuete, napolnjena z osnovnimi elementi, pri čemer prevladuje voda, eden osrednjih motivov avtoričinega opusa; plastenje podob (ang. multilayer), raznovrstni načini njihovega sestavljanja in kombiniranja v montažnih programih, povezanosti vsega živega – ali bolje rečeno snovnega – v en sam velik pulzirajoč organizem, ki ga zaznamuje gibanje. Gibljiva slika pri Nataši Prosenc Stearns velikokrat pomeni dobesedno to: kot bi v času petrificirana slikarska podoba nenadoma vzvalovala, kot bi za hip vdihnila zrak – tu ni zgodbe, zgolj pulz. Po drugi strani lahko v njenih delih prepoznamo tudi teme, ki nujno prikličejo dejstvo, da se življenje organizira v človeško družbo: odtujenost, vseprežemajoče potrošništvo, izgubljanje v virtualnih dvojnikih ter komaj prepoznavne podobe vojne in njenih žrtev.
S programom želimo nadaljevati tradicijo sodelovanja med SCCA--Ljubljana in Slovensko kinoteko, v okviru katere predstavljamo ključne avtorje in avtorice na področju videa (doslej so se zvrstili Miha Vipotnik, Ema Kugler, Marko A. Kovačič in Neven Korda). Filmi, ki so sicer dostopni v spletnem arhivu Postaja DIVA (www.e- arhiv.org/diva/), tako dobijo novo življenje v novem kontekstu na velikem platnu. Kinotečne projekcije dopolnjuje sodelovanje z Bazo slovenskih filmov (BSF), kjer si bo mogoče ogledati preostala dela Nataše Prosenc Stearns.